Olu/broileru rūpnieki saka mums, ka vistas nav nozīmīgas, tās domātas tikai ēšanai un mums nav vērts par tām rūpēties. Diemžēl šie dzīvnieki, kā suņi un kaķi (un cilvēki), spēj just gan sāpes, gan izmisumu.

Tuvojoties elektrošokam

Rūpnīcas vistas dzīve nav nekāds joks

Vistas olu industrijā

Dzelzs būrī

Viņas māja nav saulains šķūnītis, viņa dzīvo ar 4 - 5 vistām kopā dzelzs būrī, kura grīda ir skaņuplates lielumā. 18 mēnešus viņas sāni ir piespiesti pie būra malas, viņa nevar izplest spārnus vai izstaipīties, viņa bieži zaudē spalvas un viņas āda paliek jēla un asiņaina. Viņas pēdas sāp pret restaino grīdu, uz kuras ir uzkrājušies atkritumi paaudzēm ilgi. Pret viņu atspiedusies ir cita vista, tāda, kura vairs nespēj sasniegt barību, jo kāja izgājusi cauri režģim un viņa lēnām mirst. Pilnīgi bez iespējas kustēties viņas nonāk tādā stresa stavoklī, ka sāk plūkāt viena otru, bieži līdz asinīm. Lai šo kaušanos samazinātu, vistām neilgi pēc piedzimšanas tiek nogriezti knābju gali pret asu karstu dzelzs asmeni. Daudzas mirst no šoka šajā procesā. Daudzas tiek ievainotas un noasiņo, daudzām nogriež knābi par īsu un tās nomirst, jo no sāpēm nespēj vairs ne dzert, ne uzņemt barību.

Vistas ir ģenētiski manipulētas, lai tās spiestu ārā nenormāli daudz olu. Normāli vista, kura dzīvo brīvā dabā, dēj ap 24 olu gadā. Rūpniecībā tā ir spiesta dēt 250 olu gadā. Vistas spiež un spiež olas ārā, neparasti lielas priekš viņu auguma, mocās sapēs un bieži izspiež savu dzemdi uz āru, tādējādi inficējot to, un gala rezultātā tas noved pie lēnas un sāpīgas nāves. Esot visu laiku bez kustībām, atdodot katrai olas čaulai (kas katra paliek plānāka un plānāka) sev pašai nepieciešamo kalciju, vistas slimo ar mokošām kaulu slimībām (piem. Osteoporozi) un viegli nonāk situācijā, kad kauli tiek salauzti. Miljoniem paliek paralizētas un lēnam nomirst, nespēdamas aizsniegt ūdeni un ēdamo, kas ir tikai dažus centimetrus no tām. Vistas slimo ar fatty liver hemorrhagic syndrome, latviski - ar palielinātam, treknām aknām, kas ir pārklātas ar asinīm un lēnam noasiņo. Pedējās dekādes vistu olu vadi ir bieži inficēti ar salmonellu, kas iekļūst agri olā tās veidošanās procesā un nereti saindē olu ēdājus.

Mokas ar knābjiem

Knābja nociršana

Viņām par tuvu (tālu?) nogriež tos knābjus. Viens cilvēks to dara pa 8 st. dienā. Cik viņš precīzi to var izdarīt? 5 sekundes uz vistu (Iedomājieties cilvēku, kam būtu tāds darbs - apgriezt 100 cilvēku nagus 1 stundā???, pēc 4 stundām sāk jau šilierēties...) Un iedomājieties to cilvēka tipu, kas tādā darbā strādā.... Tā griešana aizskar jūtīgos iekšējos audus, tas ir kā kad nagu nogriež par tālu, tikai sāp ne kā pirksta gals, bet deguna skrimslis/jūtīgie audi... Griež viņām tāpēc, lai novērstu kanibālismu: dējējām būros un broileriem uz pārpildītajām grīdām. Šīs kanibālisms rodas, jo ir vistu nenormāla pārpilnība, nedabiski, neveselīgi apstākļi, pārapdzīvotība, sablīvētība. Neprecīza griešana noved pie tā, ka deguns sāp un nevar neko vai var slikti ieēst... tā ir dzīvnieku nevajadzīga spīdzināšana. Tas nenotiktu, ja vistām būtu dabiski (vai daudz plašāki) apstākļi.

Iedomājieties 5 - 7 cilvēkus saspiestus vienā maziņā tualetes telpā. Katrs cīnās par ēdienu, ūdeni, kāju pastaipīšanu,.... kamēr viens otram tā sāk krist uz nerviem, ka tie sāk skrāpēt viens otru ar nagiem, lai dabūtu vairāk vietas. Un tad kāds (kas, teiksim, tos cilvēkus ir tualetē sabāzis) izdomā izraut visiem nagus... Un jāiet pie tāda nagu rāveja, kam jau viss vienalga. Viņš tur sēž, dzer, jo dzīvei nav jēgas.... nogriež kādam nagu, kādam nagu ar visu pirksta galu... Vai tad tiem 1000iem cilvēku, ko jāņem priekšā ik dienas, var daudz uzmanības pievērst? Jāstrādā kā konvejierim..

Putni broileru industrijā

Ik gadu ASV 6 miljardi broileru vistu tiek audzētas un nogalinātas mūsu barībai. Notiek ģenētiska selekcija, kuras rezultātā broileru vistām ir radits nenormāli liels muskuļu daudzums uz krūtim un kājam, liekot tām mocīties sāpēs no nedabiskā smaguma. Savas 47 dienas viņas ir spiestas dzīvot ārkārtīgā netīrībā, kas nākusi līdzi paaudzēm, katra paaudze 25 000 putnu un vairāk. Šādā situācijā izkārnījumu amonija smaka paliek tik spēcīga, ka viņām rodas ne tikai elpošanas problēmas, bet arī acu slimība - angliski - keratoconjunctivitis, kas liek viņām palikt aklām. Tik sāpīga ir šī situācija, ka ievainotie putni cenšas berzēt savas acis pret spārniem un kliedz sāpēs.

Gailis olu industrijā

Kas notiek ar 200 miljoniem mazo gailīšu, kuri piedzimst olu industrijā, bet kuriem nav ģenētiski attīstīti muskuļi, lai nonāktu mūsu galdos kā broileri? Kopā ar slimām mazām vistiņām tie tiek nogalināti, tiklīdz tie piedzimst. Pēc tam kad tie tiek izdēti, tā vietā, lai tiktu apsegti ar mātes siltajiem spārniem, tie tiek samesti plastmasas maisos vai zemē un lēnām zem nākošo un nākošo putnu svara nosmacināti. (Rīgā laikam atdoti arī zooloģiskajam dārzam čūskām - tulka iestarpinājums). Daudzi tiek samalti fermu dzīvnieku ēdienam un suņu/kaķu barībai.

Veterinārā palīdzība

Neeksistējoša. Mirstošie un nomirušie putni tiek sasviesti miroņu kaudzē.

Transportēšana un nogalināšana

Kad broileru vistas sasniedz savas īsās dzīves beigas, tās naktī speciāli algoti cilvēki sadzen stūros un sagrābj aiz kājām, lai samestu transporta mašīnā. Viņas ceļo uz slaktētavu pat kādreiz 12 stundas, lielā karstumā, vējā, lietū, krusā, sniegā, bez ūdens, barības un jebkāda aizsega no laika apstākļiem.

Dējējvistas tiek grābtas no to drāšu būriem aiz spārniem, kājām, galvas, aiz kā tik pagadās. Rodas daudz ievainojumu. Pusplikas no spalvu zaudēšanas savā izmocītajā, terorizētajā un saspiestajā dzīvē, daudzas tiek paralizētas un nomirst transportēšanas ceļā no pārdzīvojumiem un bailēm, ko tas rada.

Slaktētavā daudzi putni ierodas kā masa salauztu kaulu, strutojošu pušumu, spilgtu sarkanu noberzumu un ar iekšējām noasiņošanām, padarot tos derīgus tikai ēdamvielām, kas slēpj vistu patieso izskatu - vistu buljoniem, zupām un vistu hamburgeriem.

Vēl pusdzīvas

Slaktētavā, (pēc tam kad sēdējuši mašīnā pie ieejas - stundu vai divas) tie tiek pakārti aiz kājam pie slīdošas lentes dzelzs āķiem ar galvām uz leju. Putni tiek sāpīgi šokēti un paralizēti, kad to galvas tiek vilktas caur putojošu ūdeni, kam pieslēgta elektriskā strāva. Tie netiek apdullināti, tos neviens nemēģina apdullināt. Elektriskās mazgāšanas nolūks ir atbrīvot (paralizēt) viņu kaklu un spārnu muskuļus, lai tie būtu pareizā pozīcijā, kad viņu galva tuvojas elektriskajam nazim, lai tas neklapētu spārnus asiņošanas laikā un lai padarītu noasiņošanu straujāku.

Elektrošoks

Pie pilnas samaņas putni tuvojas kaklu griezējam ar atvērtām, stīvām, bailīgām acīm, drebēšanu (sirdslēkmes), taisnām stīvām kājām, un saceltām spalvām. Tuvojoties nazim, putni redz, kā iepriekšējiem tiek nogriezti kakli. Miljoniem putnu vēl ir dzīvi pēc slīdēšanas cauri neprecīzajam nazim un tiek iemesti verdošā katlā dzīvi. Industrija šos putnus sauc par sarkanādainajiem, jo viņi ir spilgti sarkani, krāsā, kas rodas, nomirstot plaucējamā katlā.

Ko tu vari darīt?

Kļūsti par veģetārieti. Tādējādi tu aiztaupīsi mokas simtiem putnu, ko tu varētu apēst savas dzīves laikā.

Cilvēks ir bijis veģetārietis jau no saviem pirmsākumiem. Tikai iestājoties ledus laikmetam, kad cilveks bija spiests dzīvot alās, tas kļuva par gaļēdāju, jo pārtika no mazajiem alu dzīvniekiem. Veģetārisms nenozīmē ēst tikai salātlapas. Ir dažādi augi un dārzeņi, kurus pareizi apvienojot, var sasniegt līdzsvarotu un pilnvērtīgu uzturu, kam netrūkst ne proteīnu, ne aminoskābju.


Pārtulkots no brošūrām, ko izdevusi dzīvnieku aizsardzības biedrība United Poultry Concerns
Kontaktadrese:
UPC: P. O. Box 59367, Potomac, Maryland 20879.
http://envirolink.org/arrs/upc/upchome.html


slanars@latnet.lv
Uz sākuma lapu