Vizuāli rīki datu analīzei

Specseminārs
Kārlis Čerāns, Dr.dat., prof.
Kontakti: karlis.cerans [at] lumii.lv

Vieta: LU MII, Raiņa bulvāris 29

Laiks: Plānojam sākt darbu ceturtdien, 14.septembrī plkst. 16.30 (dodiet ziņu e-pastā, ja netiekat šajā laikā, bet vēlaties darboties, lūgums jebkurā gadījumā pieteikties iepriekš pa e-pastu).

Priekšnosacījumi: Interese par datu analīzi un vizuāliem rīkiem tās veikšanai. Vēlamas vismaz sākotnējas zināšanas par programmēšanu tīmekļa vidē.

Iepazīsim vizuālo vaicājumu valodu un rīku ViziQuer, kā arī citas valodas un rīkus vizuālai (multi-modālai) vaicājumu formulēšanai pār datiem.

Prasības pozitīvam vērtējumam: seminārā veikta un iestrāde kursa vai bakalaura darba pētījumam, vai arī seminārā noziņots oriģināls ieguldījums vizuālo rīku attīstībā (realizēts vaicājumu rīka serviss, izstrādāta notācija, algoritms, arhitektūra, salīdzinošs pētījums, u.c.)

Iespējamās noslēguma darbu tēmas (virzieni):

1. Vizuālu vaicājumu veidošana pār relāciju datubāzēm
Vizuālo vaicājumu rīks ViziQuer spēj veidot vizuālus vaicājumus pār semantiskajām datubāzēm (datubāzes RDF formātā), piedāvājot iespējas, kas pārsniedz tradicionālajos vaicājumu rīkos piedāvātās (ietverot agregāciju, apakšvaicājumus). Būtiska datu daļa tomēr joprojām tiek uzglabāta un pārvaldīta relāciju datubāzu arhitektūras ietvaros. Tēmas būtība: sasaistīt vizuālās ViziQuer rīka iespējas ar relāciju datubāzu formātu, tādējādi paverot ceļu būtiski plašākiem vizuālo vaicājumu konstrukciju lietojumiem. Saturiski būtiska darba daļa būtu SQL vaicājumu ģenerēšana no grafisko vaicājumu abstraktās sintakses.

2. Tīmekļa saskarne vizuālu datu vaicājumu veidošanai
Vizuālo vaicājumu rīkā ViziQuer (tīmekļa versijā) ir izveidota pamata saskarne vizuālu vaicājumu pār semantiskajām datubāzēm veidošanai. Jautājums par saskarni, kas būtu gala lietotājam ērta, būtu skatāms šīs tēmas ietvaros.

3. Datu vaicājumu grafiskās formas ģenerēšana
ViziQuer rīks ļauj vizuāli (multi-modāli) izveidot vaicājuma diagrammu, kas var tikt translēta uz tekstuālu izpildāmu notāciju (šobrīd atbalstītā notācija ir SPARQL sintakse vaicājumiem pār RDF datubāzēm). Tēmas saturs ir aplūkot inverso translāciju, piemēram, no SPARQL, uz vizuālo notāciju (ViziQuer notācija satur pamata līdzekļus galveno SPARQL konstrukciju atbalstam).

4. Grafiski datu vaicājumi mobilajās ierīcēs
Šis varētu būt izaicinājums, kā ļaut vizuālas vaicājumu diagrammas veidot ierīcēs ar nelieliem skārienjūtīgiem ekrāniem. Var būt varianti: palikt pie tīmekļa pārlūka, vai arī mēģināt veidot lietotni.

5. Tīmekļa lietotnes ģenerēšana no datu modeļa
Iespējami dažādi datu modeļu veidi, dažādi tīmekļa lietotņu realizācijas ietvari, tīmekļa lietotnes dažādām uzdevumu klasēm. Iespējams tēmas padziļinājums: datu attēlošanas un apstrādes lietotnēs šablonu apzināšana/izstrāde un datu modeļa anotēšanas valodas izveide automātiskas lietotnes ģenerēšanai. Kā izejas punktu anotāciju modelim varētu izmantot LU MII izstrādātās OBIS sistēmas anotāciju ietvaru.

6. ViziQuer valodas un rīka lietojumi
Vaicājumu piemēru izstrāde pār konkrētiem datu avotiem, kas piedāvā datus RDF formātā.

7. ViziQuer valodas paplašinājumi
Vizuālo vaicājumu valodas sintakses paplašinājumi ērtas vaicājumu uzdošanas nodrošināšanai pār datiem ar zināmu datu shēmu.