Stīgu instrumenti

 

Home Up Vijole Alts Čells Kontrabass

Ir daudz un dažādu veidu, kā spēlēt stīgu instrumentus. Reizēm stīgas strinkšķina ar pirkstiem vai ar cietu plastmasas vai koka gabaliņu, ko sauc par plektru. Reizēm stīgas spēlē ar lociņu. Ir arī instrumenti, kurus spēlē, sitot pa stīgām ar āmuriņiem. Vienalga, vai stīgas strinkšķina, spēlē ar lociņu vai skandina ar piesitieniem, rezultātā vibrē.

Auss sadzird stīgu vibrācijas kā muzikālu skaņu. stīgu radītais skaņu augstums atkarīgs no stīgas resnuma, garuma un tā, cik stingri stīga ir nostiepta. Aplūkojot ģitāras stīgas, jūs redzēsiet, ka zemāka skanējuma stīgas ir nedaudz resnākas nekā tās, kuras spēlē augstākas skaņas. Kontrabasam stīgas ir daudz resnākas un garākas nekā vijolei.

Mūzikas instrumentu stīgas tiek nostieptas, līdz tās skan atbilstošajā, šim instrumentam, atbilstošajā augstumā. Šādu stīgu nostiepšanu sauc par instrumentu noskaņošanu. Dažādiem instrumentiem ir dažāds stīgu skaits, un katra no tām ir jāuzskaņo pareizajā augstumā.

Mūsdienu ģitārai ir 6 stīgas, vijolei - 4. Abiem šiem instrumentiem stīgas tiek skaņotas, tinot brīvu galu ap skaņošanas tapiņu. Spēlētājs griež skaņošanas tapiņu, līdz stīga ir pietiekami nostiepta, lai skanētu vajadzīgajā augstumā.